Co myśli dziecko podczas rozwodu?

Drodzy rodzice, wasze dziecko widzi zmiany, które następują wraz z procesem rozwodu, być może w nocy płacze, ponieważ widziało jak się kłócicie o drobnostki. Pomyślcie jak może się czuć albo też postawcie się na jego miejscu. Dlatego przytoczę wam mały „dekalog” co powinniście robić przy dziecku a czego nie.

  1. Nie kłóćcie się przy nim. Boli jego małe, ale zarazem duże serce, gdy widzi was smutnych i zdenerwowanych.
  2. Nie traktujcie źle dziadków z drugiej strony. Skoro Wy, rodzice,  zerwaliście to nie znaczy, że dziecko ma stracić również dziadków.
  3. Kiedy się złościcie to nie ograniczajcie czasu drugiemu rodzicowi ani nie planujcie inne zabawy w czasie gdy dziecko ma mieć zaplanowany czas z drugim, przecież jest dzieckiem was obojga i potrzebuje waszej bliskości.
  4. Kiedy jesteście razem to rozmawiajcie, nawet o głupotach. Nie używajcie go jako posłańca. Nie chce tracić drugiego rodzica i patrzeć jak czyta liścik od was i płacze lub się smuci. Maluch zamknie się w sobie.
  5. Kiedy ma się spotkać z drugim rodzicem wejdź z maluchem choćby do przedpokoju i pomóż się rozebrać. Nie wysadzaj go, będzie czuł się jak paczka lub prezent.
  6. Nie prześcigajcie się w kupowaniu słodyczy i zabawek, sprawia to radość tylko na chwile, a po za tym chce wasz czas, a nie zabawki. Będzie się czuło samotne.
  7. Znajdźcie sobie kogoś, spotkaj się z przyjaciółmi, nie szpiegujcie się. Dla dziecka będzie nawet lepiej gdyby widziało was szczęśliwych z kimś innym.
  8. Nie wyrzucaj zabawek po drugim rodzicu, dziecko chce pamiętać jak najlepsze momenty z wami.
  9. Nie złość się kiedy nie rozmawia z tobą, gdy jest u drugiego rodzica, dziecko chce miłości obydwojga rodziców.
  10. Ze względu na dziecko napisz do swojego partnera o spotkanie, dziecko będzie czuło się lepiej.

Ten mały „dekalog” pomoże wam jak i dziecku, a zwłaszcza jemu, przetrwać ten trudny okres. Może być też, że uświadomicie sobie, że jednak macie trochę miłości dla swojej drugiej połówki.